image/svg+xml

צו הורות פסיקתי, הניתן על די בית המשפט לענייני משפחה, מתיר לאחד מבני הזוג, שאינו ההורה של הילדים ואין ביניהם קשר גנטי, לרשום את עצמו כהורה, במקום להיכנס לתהליך אימוץ ארוך ומורכב.

הלכה למעשה, צו זה מתיר לבן או בת הזוג, לשמש כהורה של הילדים, ולגדל אותם ביחד כמשפחה נורמטיבית, עם החובות והזכויות שיש לכל הורה.

הצו ניתן לבני זוג מאותו המין, הרוצים להיות הורים ולבנות ביחד משפחה, לזוגות אחרי תהליך של פונדקאות ועוד. צו זה נוצר על ידי בית המשפט, כיוון שצורת ההורות הזו, שאיננה ביולוגית ואיננה על ידי אימוץ, עדיין לא נקבעה בחוק.

הסדרת זכויות ההורה שאינו ביולוגי

כשבני זוג בני מאותו המין, מעוניינים להביא ילדים ולבסס חיי משפחה, הם צריכים לבצע מספר צעדים, במקרה של שני גברים, הם יפנו לביצוע תהליך של פונדקאות בחו"ל, ואילו במקרה של שתי נשים, הן יצטרכו תרומה של זרע או הפריה חוץ גופית.

בתום תהליך זה, בן זוג אחד בלבד יחשב להורה של הילד, אצל הגברים, יהיה זה שנתן תרומת זרע, ואצל הנשים תהיה זו שברחם שלה גדל התינוק. במקרים אלו, יש צורך להסדיר את זכויות ההורות, של בן הזוג השני.

פתרונות למקרים שונים

עד לא מזמן, כדי לקבל את הזכויות והחובות ולהפוך הורה לילד, היה צורך לעמידה באחד מהתנאים הללו:

  • קשר גנטי – כלומר, הורה הוא מי שהזרע שלו או הביצית שלה, יצרו את התינוק.
  • קשר ביולוגי – כלומר, הורה היא זו שגידלה את העובר ברחם שלה.
  • קבלה של צו אימוץ – כלומר, הורה הוא זה שקיבל צו אימוץ על הילד.

אולם לאחרונה, הנושא של משפחה שההורים בה הם בני מין אחד, הפך לפופולארי מאוד, וכיוון שהוא מעסיק הרבה זוגות, היה צורך לתת פתרונות למקרים שונים.

למשל כאשר מתרחשת פרידה בתוך המשפחה החד מינית, והילד מגודל על ידי בן או בת זוג חדשים, בהם בית משפט צריך להכיר גם כן כהורים נוספים. ובשנת 2013 נפסק תנאי נוסף:

  • קשר לקשר – כלומר, הורה הוא מי שמבקש הורות, ויש לו קשר לבן הזוג, עם הקשר הגנטי לילדים.

תנאים לקבלת צו הורות פסיקתי

בנוסף, קיימים גם תנאים שונים שצריך לעמוד בהם, על מנת לקבל צו הורות פסיקתי, אולם, בית המשפט הוא זה שמחליט האם לתת את הצו או לא, ולהתחשב בתנאים או לא בהתאם לכך שבני הזוג:

  • צריכים להיות לכל הפחות, בני 21.
  • יהיו תושבי ישראל.
  • יחתמו על הסכם הורות ביניהם, לפני תהליך הבאת התינוק לעולם.
  • הגשת בקשה לקבלת צו הורות פסיקתי, בתוך 90 ימים מהלידה עצמה.
  • הגשת הצהרה של מי שמבקש את הצו, שאין לו הרשעות בעבירת מין ואלימות.

סוגים של צו הורות פסיקתי

צו הורות פסיקתי מוגש לבית המשפט, אחרי הולדת הילד. בית המשפט העליון החליט שצו זה הוא צו מכונן, כלומר תוקפו חל מהיום בו הוא ניתן ואילך.

אולם, יכולים להיות גם מקרים, שצו זה הוא הצהרתי, כלומר תוקפו חל מהיום בו הוא ניתן ועד ללידת הילד. בית המשפט משנה את הקביעה הזו, בעיקר בהתאם לטובתו של הילד.

משרד עו"ד דן מור

משרד עו"ד דן מור, עוסק שנים רבות בתחום דיני המשפחה, ומודע לרגישות המלווה נושא זה. המשרד מושתת על ערכים של יעילות ומקצועיות, מלווה את לקוחותיו ביחס אישי ותומך לכל אורך הדרך, ועורכי הדין שבו, נבחרים ברגישות ובקפדנות רבה.

סיפורי לקוחות

הצלחת לקוח - צו הורות פסיקתי

אל משרדנו הגיעו שותפות לחיים עם רצון ליצור תא משפחתי עם שתי אמהות, אם ביולוגית ואם מאמצת.

קרא עוד

תיקון BDI שלילי - חוק נותני אשראי

לקוחת משרד עו"ד דן מור זכתה בתיקון נתוניה הפיננסים במערכות בנק ישראל ותיקון ציונה הפיננסי במדד ה-BDI, המאפשר לה קבלת הלוואות לפי הדין

קרא עוד

הפטר חובות בהחלטה תקדימית

לקוחות משרדנו עם חובות בסך של 241,938 ש"ח קיבלה, לאחר הליך מזורז, הפטר מחובותיה בסך של 43,200 ש"ח

קרא עוד

שיקום כלכלי

לקוח משרדינו בעל חובות בסך של 412,000 ₪ אשר הוסדרו ב-59 תשלומים של 1200 ₪ בלבד בתכנית שיקום כלכלי.

קרא עוד

לקוחות ממליצים

עורך דין בחסד עליון, מקצועי, אכפתי, ליווי אישי וצמוד והשגת כל המטרות. יישר כח, כן ירבו עו"ד בכלל ואנשים כמוך בפרט!!!!

חנית יובינר

קודם כל רציתי להגיד לדן מור האחד והיחיד שבאמת דואג ומקשיב ונותן שירות הכי מהיר שיש . שיודע להוציא את הלקוחות שלו לא משנה איזה חוב הוא יפתור את הבעיה הזאת במיידית , ויודע לתת שירות הכי מוצלח שיש . דן אני רציתי להגיד לך באמת תודה רבה על השירות הזריז ביותר ונתת לי אימון שאפשר להמשיך בחיים איפלו שיש את הבעיות הגדולות בחיים . אני ממליצה לכם לפנות אליו כי הוא יפתור לכם את הבעיות כי הבנאדם הזה מקצועי !!

דימה סרולביץ

בחיים שלנו אומרים מאחלים טיפה מזל ולא קילו שכל. מזלנו לפגוש בן אדם שאלוהים שלח לנו מהשמיים. הצלחה, נאמנות ומקצועיות! יש אמת שכבוד העורך דין דן מור בן אדם מיוחד, חרוץ, מסור, תותח, איש נועד עם יכולת אדירה מיוחדת ומוצלחת שברמה הזו אין בימינו, ובסוף ברוך השם שיש בעולם הקשה שלנו עדיין דברים טובים שנותנים חיים ותקווה בזמן יאוש. מאחלים לך דן אושר ועושר בנפש ובבריאות פרנסה טובה והרבה אהבה, משפחת חטיב

חנין חטיב

דן בחור מקצועי מאוד!! נותן מענה אדיב ושירותי, ענה לנו על צרכינו המדויקים, יסודי ודקדקן. ממליצה בחום!!!

ליזה זפרני